Za zbytočné prieťahy v súdnom konaní vám patria peniaze

Všetci dobre vieme, že súdne konanie sa niekedy môže zbytočne natiahnuť. Aké však majú dotknuté osoby v prípade prieťahov v konaní práva?
Za neodôvodnené prieťahy v súdnom konaní patrí poškodenému účastníkovi náhrada nemajetkovej ujmy v peniazoch. O tom netreba pochybovať ani na Slovensku.
Slovenská republika je totižto signatárom Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorý garantuje právo na spravodlivý súdny proces. Ochrancom tohto dohovoru je známy Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu a práve tento súd vyniesol v tomto roku prelomový rozsudok vo veci č. 10092/13 Žirovnický v. Česká republika. Nemalo by ostať bez povšimnutia, že súd posudzoval právne prostredie, ktoré je porovnateľné s právnym prostredím v Slovenskej republike.
V čom spočíva výnimočnosť rozsudku či výnimočnosť myšlienok v ňom obsiahnutých? Rozsudok určuje dĺžku, po ktorú môže prebiehať súdne konanie na jednom stupni a dĺžku pre konanie na dvoch stupňoch, povedzme spoločne na okresnom a krajskom súde. Ak sú tieto určené dĺžky prekročené, je možné stanoviť, že konanie je postihnuté prieťahmi a preto je na mieste odškodniť účastníka finančne. Súd to stanovil presne: „Súdne konanie o náhrade škody pre prieťahy v konaní by nemalo trvať dlhšie než jeden rok a šesť mesiacov na jednom stupni a dlhšie než dva roky na dvoch stupňoch.“
Bohužiaľ je tu aj jeden háčik, uvedené dĺžky sa týkajú samotných konaní, kde účastník žiada o náhradu škody, či už materiálnej alebo nemajetkovej, spôsobenej prieťahmi v súdnom konaní. Je to však stále veľmi dobrá správa pre všetkých, ktorí skončili na súde. Ak vaše súdne konanie, nech je jeho predmetom čokoľvek, trvá príliš dlho, súd je nečinný, alebo jednotlivé úkony súdu sú od seba príliš časovo vzdialené a:
1) predmet sporu nevyžaduje zložité právne alebo skutkové posúdenie, napr. zložité dokazovanie alebo riešenie zložitých doposiaľ nikdy neriešených právnych otázok a
2) vaša súčinnosť poskytovaná súdu je perfektná,
je na mieste zasiahnuť a žiadať o kompenzáciu porušených práv.
Po tom, ako uplatníte v súdnom konaní sťažnosť pre postup súdu a nič sa nestane, je na mieste podať návrh na náhradu nemajetkovej ujmy prípadne náhradu majetkovej škody podľa zákona č. 514/2003 Z. z. a odôvodniť ho nesprávnym úradným postupom. Za takýto nesprávny úradný postup sa považuje porušenie povinnosti orgánu verejnej moci urobiť úkon alebo vydať rozhodnutie v zákonom ustanovenej lehote, nečinnosť orgánu verejnej moci pri výkone verejnej moci a aj zbytočné prieťahy v konaní.
Ak práve toto konanie trvá bez ohľadu na okolnosti dlhšie ako jeden a pol roka na jednom súdnom stupni alebo viac ako dva roky na dvoch súdnych stupňoch, je v zmysle vyššie uvedeného rozsudku Štrasburského súdu stanoviteľné, že konanie porušuje právo na spravodlivé súdne konanie garantované čl. 6 ods. 1 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Ako by mal súd prejednávajúci škodu postupovať, ak sám zistí, že vytvára prieťahy a nekoná dostatočne rýchlo? Štrasburský súd uviedol: „...kedykoľvek sa vyskytnú prieťahy v takýchto konaniach, potom orgán, ktorý posudzuje výšku kompenzácie, by mal, pokiaľ mu to vnútroštátne právo dovoľuje, tak ako v prípade Českej republiky, uznať vlastné prieťahy a priznať pomerne vysokú výšku náhrady škody.“ Takáto prax bráni tomu, aby nespokojný účastník podával ďalšie návrhy na náhradu škody za prieťahy v konaní o náhrade škody. Súdne orgány, pokiaľ samy uznajú vlastné prieťahy a s ohľadom na to navýšia kompenzáciu, môžu naprávať vzniknutú situáciu a predchádzať tak porušovaniu rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.
3. November 2018, pridal PrávnyGuru.sk